Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Робота, Кар’єра, Гроші
09.10.2011

Інвалід – не значить непрацездатний

Зіновія ВОРОНОВИЧ   
Є чимало людей, для яких інвалідність – це насамперед можливість не працювати, принаймні офіційно. Вони вимахують купленими посвідченнями у маршрутках і вимагають до себе особливої уваги. Натомість ті, хто насправді має проблеми зі здоров’ям, з усіх сил намагаються не показувати цього. Маю знайому, в якої ДЦП. Дівчина працює економістом в одній з приватних фірм. Каже, коли закінчила Лісотех, була переконана, що на роботу її ніхто не візьме. Але роботу їй запропонували на першій же співбесіді. Коли від довгого сидіння нила спина, боялася встати з-за столу і розім’яти її, аби ніхто не подумав, що вона не може працювати. Переживала, що ходить надто повільно, тому майже бігла, коли шеф просив зайти в кабінет... Каже, роки зо два боялася, що, як тільки прийде здорова людина, її звільнять, але поступово почала почуватись впевненіше.

За словами керівника Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Галини Мисаковець, роботодавці зацікавлені у тому, аби на їх підприємствах працювали інваліди. За законодавством, інваліди повинні становити не менше 4% від кількості штатних працівників. Якщо їх менше, підприємства змушені платити штрафи. Саме за рахунок цих коштів і наповнюється Фонд соцзахисту інвалідів. У 2011 році у Фонді прозвітувалось понад 5 тисяч підприємств, на яких мало би працювати понад 16 тисяч інвалідів. Фактично там працевлаштовано 21,3 тисячі інвалідів. Проте якщо одні підприємства перевиконують нормативи, то інші – з тих чи інших причин недотягують . “Порушники” сплатили до Фонду уже майже 12 мільйонів гривень.

- Зрозуміло, що людям, які мають інвалідність за загальними захворюваннями, знайти роботу неважко. А як бути тим, хто на візку чи, скажімо, погано бачить?

- Насправді дуже мало людей, які непрацездатні. Завжди є напрями, в яких людина може себе знайти. Людям, які далекі від спілкування з інвалідами, здається, а що вони можуть робити? Та багато чого. Наприклад, агентом з туризму людина-візочник може бути? Може. Програмістом, веб-дизайнером, оператором комп’ютерного набору... Далеко у минулому стереотип, що інвалід може працювати лише взуттєвиком, виконуючи якусь просту чорну роботу... Нині інваліди працюють лікарями, вчителями. Усе залежить від освіти. Є перукарі, манікюрниці, педикюрниці, візажисти, флористи, швеї... Багато людей, набувши інвалідність, не можуть працювати за попереднім фахом. Тоді вони можуть перевчитись. За рахунок коштів фонду оплачуємо навчання близько 150 інвалідів, в тому числі у вузах.

- Часто роботодавці не проти працевлаштувати інваліда, але людина фізично не може дістатись на роботу. Скажімо, пандуси у нас – рідкість, світлофори зі звуковим сигналом можна на пальцях перерахувати.

- Це питання доступності робочих місць і це обов’язок місцевої влади. Але навіть не до усіх органів державної виконавчої влади чи місцевої влади інвалід може дістатись. Якщо взяти заклади охорони здоров’я, то пандусами вони облаштовані, але звукові маячки для слабозрячих є не завжди, не завжди марковані сходи, поверхи. Дуже би хотілося, щоб при будівництві нових закладів враховувались вимоги державних будівельних норм. От якщо взяти один з бізнес-центрів на проспекті Чорновола. Там є пандуси. Але нехай би цей чоловік, який їх будував, спробував би по них піднятись на візку. Яким би не був силачем, вгору він не підніметься. Якщо ж інвалід захоче спуститись по цьому пандусу — розіб’ється, бо там дуже стрімкий спуск.

- У яких сферах людям з обмеженою працездатністю легше знайти роботу?

- Інваліди, як і абсолютно здорові люди, працюють в усіх сферах - усе залежить від освіти. Я уже двадцять років працюю у Фонді (з часу його заснування) і переконана, що людина з інвалідністю, яка хоче себе знайти в цьому житті, надзвичайно сумлінна і часом навіть працездатніша за здорову. Можливо, таким чином організм відновлює баланс – втрата одних можливостей компенсується іншими. Скажімо, зі слабозрячих виходять дуже добрі масажисти (ми співпрацюємо з медичним коледжем). Найбільше наше досягнення – Міжрегіональний центр соціально-трудової професійної та медичної реабілітації інвалідів, що на Хуторівці,38. Туди не вкладено ні копійки коштів місцевого бюджету. Це найбільший такий центр в Україні. Людина приходить туди, з нею насамперед працюють і психологи, і медичні працівники. Вони визначають, за яким фахом їй краще навчатись. У цьому центрі поєднується навчання, виробнича практика, соціальна реабілітація, медичні послуги. Причому послуги для інвалідів – безкоштовні.

- Яким чином інвалід може туди потрапити?

– Будь-яка людина вважається інвалідом лише з висновку МСЕК. З довідкою МСЕК видається індивідуальна програма реабілітації. З нею інвалід звертається до управління праці та соцзахисту. І уже за скеруванням управління праці можна потрапити у цей центр. Людина на візку теж може бути хорошим фахівцем, хоча має і групу інвалідності.

- Чи є інваліди, які започатковують власну справу і вже потім дають роботу іншим людям, що мають проблеми зі здоров’ям?

- Звичайно. Наприклад, у Дрогобичі чоловік, який через травму хребта змушений був сісти в інвалідний візок, відкрив власну справу і дає роботу іншим людям з інвалідністю. Інваліди дуже добре підтримують одне одного. Скажімо, дівчинка-інвалід, яка закінчила Академію друкарства, написала книгу. Редагувала цю книжку інша дівчина-інвалід, ще одна – стала ілюстратором. Вийшов дуже цікавий проект.

- Сучасні технології дозволяють виконувати значну частину офісної роботи з дому. Це хороший вихід для інвалідів, яким важко пересуватись. Але чи готові роботодавці брати на роботу людей з особливими потребами на умовах так званого аутсорсингу?

- Це палиця з двома кінцями. З одного боку – це вигідно роботодавцю, адже простіше поставити інваліду вдома комп’ютер, встановити потрібні програми, під’єднати інтернет. І багато роботодавців йдуть на це. Але чи це найкращий вихід для інваліда? Людина хоче не просто заробляти, вона хоче бути в колективі, хоче спілкування. Утім, для багатьох інвалідів інтернет насправді єдине вікно у світ, і добре, що хоч воно є.

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів