Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Гість "ВЗ"
22.10.2010
Поет, видавець, українець, батько...

Іван Малкович: «Коли нація розмивається культурним секонд-хендом, хочеться радикальних дій»

Оксана ЗЬОБРО   
Іван Малкович в українському просторі – постать, яка викликає безліч асоціацій. Малкович – видавництво “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА” – українські книжки – дитячі, дорослі, кумедні, серйозні...
Іван Малкович: «Коли нація розмивається культурним секонд-хендом, хочеться радикальних дій»

Інший промінь із цього Малковичевого центру – вірші – есеї – “із янголом на плечі” – “свічечка букви «Ї»... А можна ще піти у керунок перекладацтва, батьківства, родинних історій, дружніх зв’язків чи не з усіма українськими письменниками та ілюстраторами і... пішло-поїхало. Нещодавно Іван Малкович видав поетичну збірку вибраного “Все поруч”; його син Тарас став упорядником однієї із найгучніших літературних новинок антології “Сновиди. Сни українських письменників”… Тем для розмови з поетом-видавцем кореспонденту “ВЗ” не бракувало.

- Перебираючи свій творчий доробок і обираючи вірші до збірки вибраного “Все поруч”, знаходили твори, за які вам соромно і ви б не хотіли, щоб вони побачили світ?

- Багато з того, що написано, ніколи не публікував. Досі у мами й сестри викрадаю свої вірші, які вони зберігають, і нищу їх. Не хочу, щоб речі, які вважаю учнівськими, публікувалися. Кожна людина доходить до повноти своєї творчої сили у певному віці, і багато творів – це лише шлях до цієї повноти. А шлях не має бути видно. Знищую вірші, у яких не впевнений, бо бачу, що зробили з доробком поета Тараса Мельничука - видають усе, що знайдуть. Колись КДБ забрав його юнацьку книжку. Існувала красива легенда про цю втрачену збірку, яка загубилася в лабетах КДБ. Хай би так і лишалося, а її видали... А це ще “недоМельничук”.

- З кожним роком у “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ” посилюється і розростається доросла серія книжок. Чи не пора переставати кваліфікувати видавництво як дитяче?

- Подивимося, чи добре піде доросла серія... Хоча широкого тематичного розгалуження все одно не буде. Не люблю, коли видавництво видає все підряд, воно повинно на чомусь спеціалізуватися. Серію сучасної української літератури планую почати книжкою Ліни Костенко “Записки українського самашедшого”, а поетичну - розпочала моя книжка “Все поруч”. Книжки “Дорослої серії” будуть впізнавані, щоб їх хотілося збирати до своєї бібліотеки, щоб їм довіряли. У поетичній серії будуть і сучасні українські поети, і переклади, і трохи класики. Це буде вишукана серія в обкладинках, обтягнутих дорогою тканиною... Маю моральне зобов’язання видати Тараса Мельничука, обіцяв йому ще за його життя. Ще коли готував його видання 1989 року, він дав мені право скорочувати свої вірші. Колись передруковував їх на своїй машинці з тих рукописів, які переховувалися в нас, у моєї мами в різних тайниках. Хочу видати Рільке, збірку польських поетів, декількох сучасних українських поетів. Мріяв би відкривати нові імена, але щоб я щось видав, воно має мене вразити.

- Ваші сини вже долучаються до видавничого бізнесу?

- Старший син Тарас пише вірші, перекладає і художні тексти, і фільми. Література – його стихія. Молодший, Гордій, – тільки в 9-му класі, тому особливих зацікавлень не має. Раніше багато читав, а останній рік Інтернет поглинає його з головою. Бурхливі перші закохання, спілкування... Це відвертає його увагу від книжок. Він досі читає, але вже не тими порціями, що колись.

- Як ви оцінюєте творчість старшого сина - як видавець?

- Його друзі-поети іноді звертаються до мене: “Та не будь ти такий строгий, Тарас - прекрасний поет”. Я - суворий критик. Але бачу, що у сина є хороші вірші, які мені цікаві. Їх ще нема на цілу книжку, і видавати зарано. Краще, щоб книжка настоялася, як добре вино. Колись Ліна Костенко написала на мій перший рукопис, який мав 40 з хвостиком сторінок, рецензію на 16 сторінок. На кількох перших і на кількох останніх вона мене підносила до небес, а на решті - бомбила вщент. Вдячний їй саме за ту прискіпливу оцінку. Вона тоді мовби настроїла в моїй душі камертон відповідального ставлення до того, що публікуєш. Мене лякає, що в наші дні все, що хто написав, – викидається в Інтернет, хай читають.

- Як вам працювалося разом з Тарасом, коли він впорядковував антологію “Сновиди”?

- Радий, що він погодився, аби ця антологія вийшла саме в
“А-БА-БІ-ГА-ЛА-МА-ЗІ”. Моя сестричка, коли мала чотири роки, пішла до сусідки, яка була на два роки старша, і та її підстригла. На це було страшно глянути. А нас тато вдома стриг. І тоді мій дідо, побачивши дикобразно підстрижену мою сестричку, сказав: “От, мой, не вприндувала свого фризієра”, тобто “не пошанувала свого перукаря”. Тарас також хотів не “вприндувати свого фризієра” і видати цю антологію у журналі “Четвер”. Завдяки Тарасові познайомився з багатьма молодими письменниками, побачив, як вони пишуть. Їхні думки виявилися часом цікавіші, ніж сни маститих митців, адже молодим потужно спиться і потужно сниться.

- Коли читаєш ваші інтерв’ю, складається враження, що свій родовід знаєте від “а” до “я”…

- Є книжка, видана в середині минулого століття у діаспорі - “Березівське боярство на тлі історії України” (Березів – село, де я народився). У ній багато можна почерпнути про мій рід. Мій дядько Петро Арсенич – історик, який досліджував і наш родовід. Не доводиться самому клопотатися.

- Вплив генеалогічного дерева на себе відчуваєте?

- Ще 1492 року Сень (Олекса) Малкович поплатився життям за те, що обстоював право на руську мову і рідні звичаї. Сумно, що минуло вже понад півтисячі років, а Малкович і досі бореться за права української мови. Мене засмучує, що за цей час ми так і не змогли збудувати таку свою державу, щоб міцно стояла на ногах…

- За рейтингом журналу “Кореспондент” ви у 2004, 2008, 2009 роках входили у рейтинг “ТОП-100 найвпливовіших людей України”. Вважаєте себе впливовою людиною?

- У видавничій сфері я, можливо, й впливовий, але в загальноукраїнській – не думаю. Творчі люди можуть впливати на ситуації у своїй країні, але що стосується України – не впевнений у цьому. Поет в Україні колись був більше ніж поет. А тепер? Телебачення в Україні у чужих руках, діє специфічна політика, де все національне, культурне огульно поливається брудом. Усе підлаштовується так, щоб не лишалося жодних національно свідомих моральних авторитетів. Важко висловлювати свою думку так, щоб вона достукувалася до людей. Знаходяться штатні проплачені особи, які сидять на сайтах, на форумах і перекручують кожне сказане тобою слово. Будь-яку розумну думку намагаються заіронізувати, висміяти, перевернути. Це можна побачити на прикладі, як реагують, наприклад, на висловлювання Юрія Андруховича.

- Але Юрій Андрухович доволі недвозначно висловлюється щодо того, що схід треба відділити від заходу України...

- Письменник має право роздумувати про все, і про це - також. Письменник – не політик, він не приймає конституційних рішень, а шукає шлях до вирішення проблеми. Такі речі повинні широко проговорюватися в інтелектуальному середовищі – з усіма можливими “за” і “проти”.

- Ви прихильник якого рішення: “різати” чи “лікувати” Україну?

- Залежно від настрою. Іноді здається, що правильно, щоб залишалося все як є. Що треба спрямовувати колосальні зусилля на українізацію цих змарґіналізованих окраїн нашої держави, які себе не ототожнюють з українською культурою. А іноді здається, що це безнадійно. Якщо у відро чистої води влити сто грамів горілки - не відчується. Але якщо бухнеш туди літр-два – це вже буде ні те ні се, а справжнє чортзна-що - пійло, яке нікому не до смаку. Ми подібні до цього пійла. Вихід - лише один: вилити це дике відро у велике озеро наших нових одностайних, несамовито талановитих бажань і устремлінь… Бо коли розмивається нація, коли національне підміняється безголовими малоросійськими шоу, культурним секонд-хендом, хочеться радикальних дій. Але я не маю готової відповіді, як краще зробити. Будь-які ідеї і думки мають право на інтелектуальне обговорення.

- Яке майбутнє пророкуєте українській і україномовній книжці, чи це для вас тотожні поняття?

- Це тотожні поняття. Хоча є винятки, наприклад, Андрій Курков, який пише російською, але у світі декларує себе як українського письменника. Майбутнє української книжки - таке саме, як і майбутнє української держави. Буде держава – буде книжка. А якщо це буде квазідержава, Малоросія якась, то... У мене дивне відчуття: давні вірші, сповнені громадянської позиції, які писав наприкінці 80-х, знов актуальні. Але це не тішить, бо це ознака, що повертаємося туди, звідки вийшли 20 років тому.

- Рух у минуле – це і прийнята нова Конституція старого зразка...

- Якщо вже приймати назад цю Конституцію, то треба приймати й закон, що ми всі помолодшали, відняти від нашого життя 14 років, які пройшли з 1996 року, оголосити всіх молодшими, а багатьох – ще й ненародженими. Двічі заходимо в одну річку, Геракліт – посоромлений, з’являється відчуття грандіозного моветону… Найбільший національний негідник займається українською освітою... Мені наснилося вже після того, як видали “Сновиди”, що над нашим міністерством освіти розвівається прапор Росії. Тепер щодня, їдучи з роботи, проїжджаю повз міністерство і щоразу вдивляюся, чи сон не справдився. Бо для теперішньої політики це був би логічний фінал - прийняти щось на зразок Валуєвського указу і заборонити все українське – школи, мову, книжки, кіно… Зараз вони тільки маскуються, що це ще Україна, прикриваються Шевченком... А якби дійшло до такого фіналу, це б збурило народ - і він повстав би. Але як би там не було, ми – виживемо, наперекір усім малоросійським негідникам. Прикро, що знову треба виживати, а не ставати на ноги і бігти, дихати на повні груди, насолоджуватися цим дивовижним світом...


Довідка «ВЗ»

Іван Малкович – поет, редактор, упорядник, директор дитячого видавництва “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”. Народився 10 травня 1961 р. в селі Нижній Березів Косівського р-ну Івано-Франківської обл. Закінчив Івано-Франківське музичне училище, скрипковий клас (1980 р.) та філологічний факультет Київського держуніверситету ім. Т. Шевченка (1985 р.). Автор поетичних збірок “Білий камінь” (1984 р.), “Ключ” (1988 р.), “Вірші” (1992 р.), “Із янголом на плечі” (1997 р.), “Вірші” (2006 р.), “Все поруч” (2010 р.). Автор-упорядник численних книжок для дітей. Одружений. Батько двох синів – Тараса і Гордія.

Фото sumno.com.

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів