Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Політика
23.09.2010
Аби його почули…

Леонід КРАВЧУК: «У разі недолугих дій влади Майдан може постати знову…»

Перший президент України – про вічні цінності і поточний момент
Леонід КРАВЧУК: «У разі недолугих дій влади Майдан може постати знову…»

Вітчизняну політику важко уявити без цієї людини. Леонід Кравчук, хоч тепер і не пов’язаний жодними партійними узами, однак незмінно присутній у суспільному житті України. Його думки актуальні, оцінки – влучні. На них є попит. Частина цих роздумів Леоніда Макаровича лягла у його книгу “Одна Україна, єдиний народ”, яку презентували на Форумі видавців у Львові. Тож на початку нашої розмови ми запитали колишнього главу держави про його нинішні літературні смаки й уподобання.

- Прочитав Забужко, Матіос, беру до рук поезії Павличка, Олійника. Мені цікаві різні думки, зокрема історичного плану. Бо дивлюся на нинішню ситуацію у державі, на владу, слухаю її – і стає інколи не по собі. Те, що представники цієї влади ніколи не вивчали, скажімо, історії політичної думки, соціології чи філософії, – не їхня вина. Але те, що вони не знають історії України, це – неприпустимо! Не можна управляти нацією, не знаючи її минулого, не відчуваючи душі народу, його ментальності - бо тоді не зрозумієш у нюансах ні галичанина, ні кримчанина…

У дитинстві найперше брав до рук “Кобзаря”, “Назара Стодолю”, Біблію. Святе письмо тяжко було зрозуміти – надто складний матеріал, треба було до нього дорости. У молодості захоплювався працями Плеханова, згодом – Леніна-Ульянова. Значно пізніше, на жаль, пізнав Грушевського. Його “Історія України-Руси” справила на мене величезне враження – своїми зверненнями до минулого, до народу. Грушевський – це глиба…

- Ви багато знаєте, багато бачили і чули, чимало ваших образних міркувань стали афоризмами. При такому багажі що змушує вас братися за нову книжку?

- Якщо людина хоче щось сказати, не мусить себе стримувати. Це пригнічує її інтелект, волю, думку. Вона втрачає перспективу. Коли працюю над книжкою або статтею, здається, що набираюся сили. Після цієї праці і спиться краще, і хода стає іншою. Почуваюся молодшим, енергійнішим.

А бувають періоди, що опускаються руки. Я пережив сильне розчарування у час правління Ющенка. Через нього скільки ми втратили сподівань, віри!

- Але ж Помаранчеву революцію ви не сприймали…

- Я критично ставився не до Майдану, а до його лідерів. І сьогодні вважаю: завдяки тому, що Майдан відбувся, влада стає відповідальнішою. Вона мусить знати, що у разі її недолугих дій Майдан може постати знову. У разі небезпеки, загрози для країни та її громадян, він прийде і скаже: “Стоп!”. Сам факт появи Майдану має велике значення. Якби на його чолі була людина іншого зразка, іншого масштабу, іншої культури, знань, сили, – це було б дуже корисно для України, для її оновлення.

- Яку з книг рекомендували б читати політикам перед сном?

- На ніч треба читати те, що врівноважує, - щире слово про власну культуру, літературу, про великі постаті. Скажімо, про Лесю Українку, яку дуже люблю. Треба, щоб людина прийшла у парламент чи у кабінет президента, заспокоєна аурою нашої минувшини. Філософи кажуть: моїми очима на світ дивиться покоління людей, які стояли за мною. І коли я знаю, що ці покоління передають енергію слів, думок, любові до своєї країни, мої дії стають більш відповідальними, осмисленими. А коли людина, як ото Пилип з конопель, вискочить на трибуну, щось там ляпне “для форми” – путнього від неї годі чекати…

- Ви могли би вже відпочити від великої політики, більше часу проводити на своїх улюблених рибалці, полюванні, на футболі. Однак і далі на видноті – даєте інтерв’ю, берете участь у гарячих теледискусіях. Що змушує вас іти на ці суспільні барикади?

- Прагнення хоч трохи змінити країну на краще. Багато хто не сприймає нинішньої влади, відкидає її. Я сам відверто кажу, що хотів бачити її іншою. Але зараз вона є, і з нею заради України потрібно співпрацювати. Можна закрити очі і робити вигляд, що її немає. Або весь час хотіти іншої. Можна говорити, що вона “проросійська”, сяка-така, - а тому, мовляв, з нею не буду мати справи. Це помилка. Ви не будете мати з нею справи, підете у куток своєї хати, сядете, будете відпочивати – а від цього влада не зміниться. Стою на тому: якщо політик може хоч як-небудь вплинути позитивно на президента, прем’єра, на будь-якого іншого представника влади – він не має права нехтувати цією можливістю. От кажуть: підемо на мітинг, ляжемо на асфальт, будемо демонструвати непокору. Нема в цьому сили ніякої! Я не відкидаю право людини захищатися – але тільки так, як передбачає закон і Конституція. Знаючи це, беру участь у різних “телесвободах”, даю інтерв’ю, пишу книжки. Може, хоч один почує моє слово і зміниться на краще. І це вже буде перемога.

- Недавно ви писали листа Януковичу. Чи була відповідь?

- Була. Я писав йому щодо роботи правоохоронних органів. Вважаю, вони діють неадекватно. Взяти останні приклади – притягнення до відповідальності істориків, які відкривають архіви. Що ці науковці роблять поганого? Не може нація жити, не знаючи своєї справжньої історії! Я не можу змиритися з тим, що хтось із Служби безпеки мені каже: ось це можна читати, а це – ні. Хто їм дав право це визначати?

- Нинішня влада багато говорить про стабільність, про наведення порядку, утвердження демократії. Чи відчуваєте, що свободи і порядку стало більше?

- Свободи слова стало менше, це всі бачать. Позбавляють частот “5 канал” і ТВі, через решето просіюють програми, особливо політичні, інформаційні. Журналісти кажуть, що про владу тепер можна говорити або добре, або нічого. Якщо розповсюджуються такі афоризми – це вже погано... Знаєте, є формальні речі, а є принципові. Суд тлумачить: треба, щоб були присутніми шість членів Нацради, а було п’ять, один пішов обідати і не проголосував. Значить, рішення незаконне…

А ви, шановні, підніміть Конституцію. Там записано: кожен депутат голосує особисто. Цю норму порушують упродовж 19 років За логікою суду, треба було б відмінити всі прийняті за цей період закони.

Стабільність є у тому сенсі, що влада – організована. Ніхто між собою не свариться. Це було посміховисько, коли Ющенко все робив для того, щоби принизити прем’єра. Як президент, він повинен був стояти вище… Ця влада організувалася, почала працювати. Але потрібні результати. Приймають непогані програми, але здійснювати їх нема кому. На місцях сидять люди, які не знають, що потрібно для цього. Починаючи будь-який крок по дорозі реформ, вони думають не про Україну, а про свої інтереси.

- У вашій новій книзі - портрети українських політиків. Декого ви буквально “відшмагали батогом”. Якими б фарбами намалювали портрет президента Януковича?

- Думки про людей я виношую обережно, треба подивитися на них з різних боків. Потрібен час, щоб не помилитися в оцінках і несправедливо когось не образити. Януковича хочу побачити в ділі. Він шукає шляхи розв’язання гострих проблем, найперше - економічних. І перебільшує, вважаючи, що для вирішення їх можна діяти будь-яким способом. А я йому кажу: треба діяти лише способом законним, демократичним. Вони кажуть: нема часу! Це означає, що політична доцільність домінує над законністю. Але це вже було! Рано чи пізно воно стане проблемою. І ті, хто Януковичу пропонує таке, використають це у своїх власних інтересах.

Команда у Януковича активна, часто-густо про закони не думає. А тому президенту слід бути обережним з такими людьми. Можуть підставити.

- Колись ви тісно були пов’язані з Віктором Медведчуком. Уже п’ять років екс-голову СДПУ(О), голову канцелярії президента Кучми не чути…

- Спілкувався з ним приблизно п’ять місяців тому. Говорили не про політику. Я не знаю, якої він тепер політичної орієнтації, не бачу його сьогоднішнього політичного обличчя. Наскільки зрозумів, від соціал-демократії він відійшов, передав цю справу Юрію Загородньому. Той не знайшов нічого кращого, як піти в обійми до комуністів, і настільки опустив соціал-демократію політично, що стало незручно про це згадувати. Інтелект у Медведчука високий, у праві він фахівець. Знаю, що і росіяни йому пропонували конкретні посади Має значну енергію, силу. Однак зараз я його не відчуваю…

- Янукович не хоче запросити його у свою команду? Чи там уже місця зайняті?

- У людини бувають такі моменти, що навіть якщо вона не винна, навколо неї цих проблем понавішують. Медведчука зробили головним винуватцем останнього періоду правління Кучми. Мовляв, “сірий кардинал”, “Кучма працював у Медведчука” і таке інше. Це неправда. Але для того, щоб усе це зняти, щоб люди повірили, треба час. Або якісь сміливі політичні експерименти на виду людей. Може, якісь гулі набити – але не сидіти за екраном. Так нічого не зміниш.

- Колись у вас були жорсткі дискусії з Нестором Шуфричем. Казали, що не подасте йому руки. Сьогодні Шуфрича “пішли”…

- Так воно і повинно було бути. Людина має займати чітку, зрозумілу позицію, а не дуже хотіти комусь сподобатись, вислужуватись. Коли це робить, рано чи пізно стане жертвою.

- За останні півроку багато відомих людей змінили господарів, пішли у найми до тих, кого донедавна вважали своїми опонентами? Яка причина політичного хамелеонства?

- Це все - від відсутності любові до своєї землі. Тому ця людина не має за що зачепитися, до чого приліпитися. Її беруть гроші, кар’єра. Дивлюся на Богдана Губського – це ж ганьба! Часто кажу: якщо у вас самих нема сорому – подумайте про дітей і онуків. Прийде час, хтось підніме ці документи, у школі дитина сидітиме і їй покажуть її діда. Скажуть, що на ньому білої плями немає. Невже так важко зрозуміти, що сьогоднішній день життя не визначає суті українського життя в цілому і людини як такої. Але один день життя людини може зіпсувати або кинути в багнюку твоє прізвище, всю добру роботу, яку робив досі.

- Хто з молодих політиків вам цікавий? У кому бачите нову генерацію?

- Мене цікавлять ті молоді політики, які навчені демократією. Які знають, що у політиці чи в економіці можна чогось здобути тільки через дискусію і переконання. А якщо він керується правилом “я сказав, а ти роби!” - це вже початок завершення кар’єри. Людина повинна знати достеменно демократичні процедури.

Мені імпонують освічені люди. Коли політик не освічений, з ним тяжко розмовляти, він примітивно мислить. Кажу про освіту високого масштабу. Щоб людина могла заглянути за обрій. Коли людина неосвічена, некультурна, у неї відсутня совість. Вона не знає, що це таке. А раз так, з нею нема про що говорити.


Фото автора.

На фото: Леонід Макарович каже, що справжній політик не живе сьогоднішнім днем, а дивиться за обрій…

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Депутатські руки як не золоті, то платинові...

Депутатські руки як не золоті, то платинові...

«Регіонали» Клюєв і Хомутиннік «засвітили» годинники ціною понад два мільйони гривень.

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.
Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів