Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Економіка
23.02.2010
А як же банківська таємниця?

«Ми ваш кредит уже продали...»

Зіновія ВОРОНОВИЧ   Колаж Ігоря НЕСТЮКА   
Нерідко в боржника за одним кредитним договором вимагають гроші одразу три-чотири колектори
«Ми ваш кредит уже продали...»

Німеччина та Швейцарія продовжують обмінюватись взаємними погрозами. У січні німецькій владі запропонували придбати дані про рахунки громадян Німеччини у швейцарських банках, які, ймовірно, обдурюють федеральну податкову службу. За інформацію один з колишніх працівників банку запросив два мільйони євро. На початку лютого Анґела Меркель та німецький міністр фінансів заявили про готовність придбати крадену інформацію. Натомість швейцарська влада пообіцяла оприлюднити інформацію про рахунки німецьких політиків, якщо ті куплять крадені дані. Для цього швейцарці готові навіть внести зміни до законодавства, які дозволять розкривати таємницю вкладів німецьких державних діячів.

Якщо уже в швейцарських банках, які споконвіку славилися своєю надійністю, не гарантують збереження банківської таємниці, то що вже говорити про українські? Не секрет, що конкуренти купують інформацію про вклади одне одного. Але це принаймі робиться приховано. Тоді як банківські дані фізичних осіб інколи вивішують навіть на стовпах. Так, торік один з найбільших банків примудрився розклеювати списки боржників у селах на стовпах та будинках сільських рад. А в містах – у під’їздах і навіть на дверях клієнтів. Львів’янка пані Оксана одного разу заплатила не усю суму за кредитом на квартиру, але наступного місяця заплатила різницю. “Така-то й така-то заборгувала банку 7 тисяч гривень”. Хоча заборгованість на той час уже була погашена, та й сума боргу була значно меншою. Коли жінка нагадала про банківську таємницю, у банку заявили, що до цих розклейок не мають жодного стосунку, мовляв, це хтось пожартував...

Київській журналістці Наталці пощастило ще менше. Ще у 2005-му вони з чоловіком придбали у кредит “Шкоду”. Оскільки він працював неофіційно, кредит оформили на неї. Наприкінці 2008 року видання, в якому працювала Наталка, закрили. На пошуки нової роботи пішло майже півроку. Весь цей час перебивалися лише гонорарами. Відповідно і платили по кредиту, як Бог дасть. Десь через два місяці почали надзвонювати працівники колекторської фірми. Нерідко телефонували навіть о п’ятій ранку. Питали, як просувається пошук роботи, пропонували продати ноутбук. Коли звернулася до банку, щоб попросити кредитні канікули, там повідомили, що уже не мають жодного стосунку до її кредиту. Його... продали. Коли Наталка нарешті проходила випробувальний термін у новому виданні, з колекторської фірми додумалися зателефонувати керівнику – питали, чи мають намір її взяти у штат. Пощастило, що редактор сам виплачував кредит за квартиру, тому навіть швидше взяв боржницю на постійну роботу.

На яких підставах банк передає (або перепродує) інформацію, що становить банківську таємницю, приватним фірмам невідомо. За законом, такі дані банк може передавати НБУ або іншим банкам, але аж ніяк не колекторським фірмам!

“Часто у банківських договорах є пункт про те, що банк залишає за собою право передавати інформацію третім особам. Саме на цей пункт вони і спираються, коли передають дані колекторам. Якщо людина підписала угоду, значить, вона з цим згідна, – каже керівник антиколекторської агенції “Ваша надія” Федір Олексюк. – В Україні понад 50 колекторських агентств. Приблизно десять більш-менш солідних, які працюють у правовому полі. Замість того, щоб банк самостійно займався поверненням боргів, ці повноваження делегують колекторській фірмі. Але більшість колекторів застосовують не зовсім законні методи. Наприклад, є один банк, який працює відразу зі сімома колекторами. У нас були випадки, коли у клієнта за одним кредитним договором вимагали гроші відразу три-чотири колектори. Причому кожен з них вимагав іншу суму (з різницею у кілька тисяч гривень). За такої ситуації людина взагалі втрачає орієнтацію – не розуміє, кому і скільки має платити. Нещодавно був також випадок, коли у суд замість представників банку прийшли представники колектора, заявивши, що вони купили цей борг. Та коли ми почали з’ясовувати, виявилось, що вони не лише не купували ніякого боргу, але юридично ніяк не пов’язані з банком – навіть не мають права представляти його інтереси у суді”.

Проблемні кредити тепер стали товаром, яким банки “гендлюють” наліво і направо. Хоча законність таких угод знову викликає сумніви. Про банківську таємницю взагалі не йдеться. Причому грішать цим не лише українські банки, а й іноземні. Скажімо, у Китаї влаштовують спеціальні аукціони з продажу проблемних кредитів. Щоправда, там уже налагоджений механізм, і торги відбуваються більш-менш прозоро.

“В Україні колектори існують не стільки для повернення коштів у банківську систему, скільки для виведення з неї. Ці фірми, як правило, належать родичам засновників чи керівників банків. Торік гонорари колекторських фірм становили шість мільярдів гривень. Це гроші, які під час кризи були виведені з банків, – веде далі Федір Олексюк. – Щодо продажів проблемної заборгованості, то вони тим паче відбуваються за корупційними схемами. Недавно один з банків продав мільйон боргу колектору за 100 тисяч. Тобто за 10%. Не виключено, що ще 10-20% лягло в кишеню керівнику банку. Але чому не дозволити той же борг купити з дисконтом власнику? Якщо сторонній фірмі продають за 10%, то запропонуйте боржнику викупити його хоча б за 50%. У Верховній Раді уже зареєстрований законопроект, за яким, якщо банк забирає у клієнта заставне майно, він повинен тим самим задовольнити усі свої вимоги. Щоб не було, що квартиру чи машину забрали, а людина лишається винною. Так, банк дещо втратить, але це вигідний варіант для обох сторін. Адже якщо у банку “висить” проблемний кредит, під нього треба робити резерви в НБУ, наймати армію юристів, аби відстоювали інтереси у суді. Позичальник і так втрачає більше. Наприклад, коли він купував квартиру в кредит, то обов’язково робив перший внесок. Кілька років платив за кредитом, а тепер доводиться лишитися ні з чим”.


Закон «Про банки і банківську діяльність»

Стаття 60. Інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним, чи третім особам при наданні послуг банку, і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів