Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Метеопрогноз
06.09.2008
То дощ, то спека…

Синоптик – не сапер. Може помилятися...

Юлія ЛІЩЕНКО   Фото Мирона МАСЛЮКА   
Провідний синоптик Львівського гідрометцентру Лариса Луцан стверджує, що нинішнє дощове літо було типово львівським, а осінь буде лагідною
Синоптик – не сапер. Може помилятися...

Старі люди кажуть: колись все було краще, колись літо було тепліше… Важко з цим не погодитися, адже таких різких перепадів температури не пам’ятають навіть старожили. А про буревій над Львовом 23 червня і паводки в західних областях, яких не було останні 100 років, бабусі ще довго розповідатимуть онукам. Отож починаєш сумніватися у тому, що “у природи немає поганої погоди”… Про “вибрики” погоди кореспондент “ВЗ” розмовляла з провідним синоптиком Львівського обласного центру з гідрометеорології Ларисою Луцан (на фото).

- Пані Ларисо, чому ж наша погода “зіпсувалася”? Як виникають буревії?

- Велике значення має глобальне потепління, яке веде за собою зміну клімату. Вирубування лісів, особливо в горах, погана екологія, забруднення повітря, шкідливі викиди в атмосферу… Погляньте, скільки у нас машин, сучасних побутових приладів. Які випаровування дає Грибовицьке сміттєзвалище, що постійно горить!

Усі ми хочемо жити в комфорті, їздити машинами, обігрівати приміщення. Тому над великими містами постійно стоїть потужний конгломерат тепла (він нагадує таку собі теплову шапку). І якщо до міста надходить потік холоднішого повітря, то весь процес загострюється, шари холодного і теплого повітря швидко перемішуються, що сприяє утворенню буревіїв. Загострення відбувається в літній період переважно з 15 до 18 години, коли температура сягає максимуму. До того ж зараз всі синоптичні процеси надзвичайно пришвидшилися. Який шалений темп життя – така і погода. Якщо раніше циклон розкручувався п’ять днів, то зараз – буквально за день…

Впливає на погоду на Львівщині й те, що наш регіон надзвичайно складний – маємо і гори, і рівнини. Тому в Карпатах, Передкарпатті і Закарпатті всі атмосферні процеси йдуть надзвичайно складно. Кожна область України суттєво відрізняється від іншої. От Волинь рівна, як стіл, то й синоптичні процеси там проходять спокійно. Синоптика – це фізика атмосфери, тут діють закони фізики.

- Кажуть, такої погоди, як зараз, ніколи не було…

- Все було, просто людська пам’ять нетривка… Згідно із нашими даними, подібна спека у серпні - плюс 34 градуси за Цельсієм - була в 1946-му та у 2000-му роках. Також у 1952-му (плюс 35,1), у 1963- му (33,4 градуса вище нуля). А найпрохолодніша температура у серпні була навіть плюс 2,6 – 2,8 градуса вище нуля. Це нічні температури кінця серпня 1984 року. У 2007-му на початку серпня було плюс 6,2. У 1987-му - 5,2 градуса вище нуля, у 1984-му - плюс 5 (ранкова температура). У 1952 і 1959-му було плюс 2,8, У 1984-му – плюс 2,6.

Можна сказати, що це літо було типово львівським. Бо, за нашими спостереженнями, багато опадів у Львові випадає саме у травні - серпні. А після серпня опади йдуть на спад.

- Після буревію і паводка багато хто звинувачував синоптиків у тому, що вони не попередили людей…

- Ми останню повінь прогнозували вже за 4-5 днів! Бачили, що процес буде катастрофічний. Ми попереджали про це, і у нас це зафіксовано! За найменшої загрози виникнення небезпечного чи стихійного гідрометеорологічного явища черговий синоптик складає і негайно передає штормове попередження до владних структур та інших споживачів. Для нас головне - вчасно довести прогноз погоди до людей. Основними засобами оповіщення людей є обласне радіо та телебачення. Було б доцільно поновити “Телефон погоди”, через який населення отримувало б найсвіжіший прогноз.

Весь час ми стикаємося з тим, що ФМ-радіостанції, не проконсультувавшись з черговим синоптиком Гідрометцентру, повідомляють в ефірі, що їхній прогноз – “за даними Гідрометцентру”. А насправді прогнози кардинально відрізняються.

- Чи часто прогнози не справджуються?

- Через значні зміни клімату на планеті прогнозувати погоду стає дедалі складніше - як в Україні, так і в цілому світі. Особливо це стосується довгострокових прогнозів. Щомісяця з Києва, з науково-дослідного інституту гідрометеорології, нам надходить прогноз погоди на місяць, який саме з вищеозначених причин є орієнтовним. Олена Кальницька, начальник сектору метеорологічних прогнозів, у своїй практиці випробовує багато методик прогнозування. Власні спостереження поєднуємо із даними сучасної техніки. Кожні три години отримуємо кільцеву карту погоди – інформацію з усіх метеостанцій Європи, інформацію з метеостанцій Львівської області, інших регіонів України. Тобто отримуємо показники хмарності, тиску, температури, вологості, наявність природних явищ та багато інших метеорологічних параметрів.

Обробляємо їх, аналізуємо і складаємо прогноз погоди на одну добу і на наступні дві доби, який щоденно уточнюється. Додаємо консультативний прогноз ще на дві доби – згідно із даними Українського гідрометцентру. Цей бюлетень надсилаємо основним споживачам прогнозу погоди (ЛОДА, міськрада, МНС, міліція, галузі народного господарства, обласне радіо). Тобто щодня жителі міста і області отримують прогноз на п’ять діб. Тож люди можуть будувати свої плани – виїжджати на природу, працювати в саду, на городі.

- Львів’яни чомусь більше довіряють прогнозам, які передає Польське телебачення…

- У Польщі є вісім нових метеорологічних радарів, густіша сітка автоматизованих метеостанцій, які передають усі потрібні показники у будь-який час. Причому там не треба обслуговуючого персоналу. А у нас лише 10 метеостанцій на всю область! Це “хатинки на курячих лапках”.

Крім того, у нас не дуже давні архіви. Синоптичні спостереження ведуться тільки з січня 1946 року. До війни в Івано-Франківській області була величезна польська астрономічна обсерваторія, там навіть ще руїни збереглися. Але всі ці архіви забрали в Польщу. А тим часом багаторічні спостереження за погодою – основа якісного прогнозу.

- Зараз популярними стали прогнози за народними прикметами. Чи вірите в них?

- Не вірю. Маємо книжку “Народний місяцеслів”(Москва, 1991 рік). Дехто з синоптиків і досі нею користується. Але хто і коли бачив ці народні прикмети? В основі цих книг - народний календар, який формувався протягом століть на території Росії – це Новгородська, Пензенська, Тверська губернії. Ми декілька років перевіряли ці всі народні прикмети на практиці – вони не діють. Бо ми західний регіон, ми ж Галичина, колишня Австро-Угорщина. І чомусь поляки, австрійці таких “місяцесловів” не складали.

Є на Волині такий народний синоптик Володимир Лис. Він каже, що передбачає погоду за народними прикметами. Але як можна за народними прикметами Російської Федерації, та ще й столітньої давнини, передбачати сучасну погоду?


У вересні нас чекає «бабине літо»

Лариса Луцан розповіла, що цього року у вересні нас порадує традиційне “бабине літо”. Очікується середньомісячна температура повітря на рівнині 14 градусів тепла, в горах – плюс 11 (за норми відповідно 13 і 11 градусів тепла). Очікувана кількість опадів на рівнині – 44 міліметри, в горах – 68 (норма – 58 і 85 мм.). Тобто середньомісячна температура буде наближена до норми, а опадів - менше за норму. Та й зараз, на початку вересня, ми спостерігаємо високі температури. Похолоднішало тільки у ніч на перше вересня, тобто осінь дуже активно “взялася за свої права”. Але потім погода стала лагідною, і високі температури повітря стоятимуть до 8 вересня (нічна температура 12-17 тепла, денна – плюс 24-29). Тільки 10 вересня почнеться поступове зниження температури – через проходження нічних короткочасних дощів. Вночі температура становитиме 10-15 тепла, вдень – 20-25 градусів тепла.


А тим часом…

Про метеорадар поговорили і забули

Міністерство з питань надзвичайних ситуацій наразі не долучається до встановлення локального метеорадара у Львові. Про це кореспонденту “ВЗ” повідомила керівник прес-служби Львівської міської ради Наталія Міхнова.

Нагадаємо, міський голова Андрій Садовий після паводку 23-27 червня під час візиту на Львівщину Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко запропонував купити для Львівщини локальний метеорадар для вчасного передбачення надзвичайних ситуацій природного характеру. За словами Наталії Міхнової, радіус дії радара - вся Україна. Це дорогий проект, тому він вимагає співфінансування міського та обласного бюджетів спільно з Міністерством з питань надзвичайних ситуацій.

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів