Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Добрий господар
07.09.2003
Сад цілющих рослин

Чорноплідна горобина і лікує, і лікером частує

Андрій ДІДЕНКО   
Літо промайнуло, як один день. Ніби зовсім недавно рясно і красиво цвіла чорноплідна горобина, а вже он від кетягів гілки гнуться.
Чорноплідна горобина і лікує, і лікером частує

Зриваю, куштую. Минулої суботи були ще терпкими і м’якуш - твердий. А тепер вкрилися восковим нальотом і чорні-чорні. Розминаю ягоди, і пальці - в темно-рубіновому соку. Пора обривати, поки не напали дрозди-чикотні.

Отже, аронія чорноплідна - це по-ботанічному, а простіше, по народному - горобина чорноплідна. А що ми про неї знаємо?

У дикому стані аронія живе у помірному поясі Північної Америки, у Новій Шотландії до Онтаріо та Флориди. Цей вид відносять не до роду горобини, а до роду аронії. Проте з генетичного погляду обидва роди дуже близькі між собою, і трапляються природні гібриди між деякими їх видами. Мабуть, тому ще в минулому столітті аронію чорноплідну назвали горобиною чорноплідною.

У довідниках зазначено, що чорноплідну горобину було завезено до Петербурзького ботанічного саду у першій половині XIX століття як декоративну культуру (гарні і квіти, і плоди, і листя). Іван Мічурін першим використав її як садову культуру: виростив чорноплідну горобину і схрестив її з червоноплідною звичайною. Одному з кращих гібридів за добрий смак дав назву “лікерна”.

У зрілих плодах аронії міститься близько 80% води. Решта - сухі речовини, більшість яких розчинні у воді. Найбільший вміст цукрів - від 6 до 11% ваги свіжих плодів. Органічних кислот в перерахунку на яблучну - від 0,7 до 1,3%. І тому ягоди зазвичай мають солодкий і навіть прісно-солодкий смак.

Дубильних і фарбувальних речовин - 0,6-0,8%. Саме вони надають плодам терпкості, що особливо відчутно у плодів недозрілих, в яких дубильних речовин значно більше. Пектинових речовин міститься 0,6-0,8%, що дає можливість готувати з ягід желе та мармелади.

Характерною особливістю цієї горобини є те, що в її плодах міститься мінеральних речовин у півтора-два рази більше, ніж у ягодах чорної смородини. Найбільше з них - кальцію, але є також і досить важливі для життя людини мікроелементи: молібден, марганець, мідь та бор.

Проте основною цінністю ягід аронії є те, що вони містять вітаміни Р, С, В2, В9, Е та каротин. Велика кількість вітаміну Р дає можливість застосовувати плоди і сік аронії для лікування деяких захворювань.

У ягодах чорноплідної горобини нагромаджується вдвічі - вчетверо більше йоду, ніж в інших садових культурах, і це дає підставу стверджувати, що їх можна використовувати також для запобігання захворюванню щитовидної залози (базедовій хворобі).

У місцях, де сніг лягає рано і добре вкриває землю, спеціалісти рекомендують садити аронію восени. При цьому саджанці приживаються краще, рано навесні ідуть у ріст і до осені наступного року розвинутися встигають добре. Але садіння треба закінчити за два тижні до настання стійких морозів.

Навесні садіння аронії слід закінчити до розпускання бруньок.

Як саме садити? Ями копають невеликі, з розрахунку, аби коренева система розмістилася вільно. Це на достатньо удобреному і глибоко зораному ґрунті.

На бідних землях ями слід викопувати завглибшки до 40 см і діаметром 50-60 см, ґрунт із нижніх шарів ями розкидати, а яму заповнити ґрунтом тільки з верхнього живильного шару і додати перегній та мінеральні добрива.

Висаджуючи аронію, треба слідкувати за тим, щоб коренева шийка не була занадто заглиблена, особливо на важких ґрунтах, хоча при висаджуванні смородини цього дотримуватися не обов’язково. Якщо ділянку не удобрено, то при садінні бажано додавати органічні та мінеральні добрива: на одну яму досить відра перегною, 50-60 г суперфосфату, 30-40 г азотних добрив. Добре перемішати це з ґрунтом і заповнити яму.

Перед тим як посадити в яму деревце, його оглядають, обрізають поламані корені і вмочують у бовтанку, яку готують тут же у посуді і розмішують з водою глину і землю до сметаноподібної консистенції. Це тому, що корені, насамперед молоді, дуже чутливі до підсихання, а бовтанка їх захищає. До того ж після висаджування корені прилягатимуть до ґрунту щільніше. І все-таки деревце необхідно садити якомога швидше. Корені розправити в усі боки, а ґрунт утоптати, навколо рослини зробити лунку для поливання.

І навесні, і восени саджанець необхідно полити так, щоб вода просочила всю яму. При весняному садінні - після того, як волога просочиться, поверхню ямки рекомендовано замульчувати перегноєм, торфом, гноєм або сухим ґрунтом. Якщо при садінні навесні дощ не випадає, то поливання повторюють.

Професор Василь Рябчук (“Недеревна продукція лісу”, Львів, видавництво “Світ”, 1996) вважає, що кращими для аронії є супіщані з хорошою структурою ґрунти і середні суглинки. Як основне добриво слід вносити торфо-фекальний компост (40 т/га кожні два роки). Восени перед оранкою рекомендовано вносити фосфорно-калійні добрива. Протягом літа треба 5-6 разів розпушувати ґрунт у двох напрямках та проводити 1 обробіток сапкою навколо кущів. Після збирання врожаю ґрунт орють глибоко, внісши перед цим мінеральні добрива. Протягом періоду вегетації рослини підживлюють двічі органічно-мінеральними добривами та один раз - з додаванням мікродобрив у вигляді марганцевокислого калію (1,5 г на 10 л води) та борної кислоти (1 кг на 1000 л води).

Оскільки плоди дозрівають зазвичай одночасно, то зривають їх всі одразу. Якщо плоди треба зберігати протягом тривалого часу, їх зрізають ножицями разом зі щитком (кетяг), нанизують на шпагат чи дріт і розвішують, наприклад, у сараї. У такому стані вони не псуються до настання морозів і їх можна вживати у їжу протягом всієї зими.


Ось кілька рецептів

Лікер


Взяти 1,5 л води, 1 кг ягід горобини, 1,5 кг цукру, трохи листя вишні, 300 г спирту або 1 л горілки. Ягоди і листя варити протягом 10-20 хв., потім процідити, додати цукор, ваніль, 1 ст. ложку лимонної кислоти, довести до кипіння. Коли вихолоне, процідити і додати горілку або спирт.

Горобина у власному соку

Ягоди помити, засипати цукром. Хай простоять так ніч, після чого довести до кипіння, розкласти в простерилізовані банки і закрити. Стерилізувати ягоди не слід.

Горобина з цукром

Взяти 1 кг ягід та 1,5-2 кг цукру. Ягоди помити, просушити, перемолоти м’ясорубкою, додати цукор, розкласти і закрити в простерилізовані банки, закрити і поставити в холодильник.

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів