Онлайн версія суспільно-політичної газети Високий Замок
 
Шукати:
Мова про мову
09.11.2011

День української писемності та мови – свято із присмаком небезпеки

Фото з архіву «ВЗ»   Оксана ЗЬОБРО   
Сьогодні, 9 листопада, – День української писемності та мови. Українська мова унікальна вже тим, що її корені сягають глибоко в історію (за версією філолога Михайла Красуського, яку він описав у праці, виданій у 1880 році, українська мова – праматір мов народів Індії та Європи, старша за грецьку, латинську, старослов’янську мови). Зрештою, у всіх мовних рейтингах українська мова завжди посідає ТОПові місця за милозвучністю, красою. Та День української писемності та мови – не лише привід пишатися, а й призадуматися, бо мов тінь на свято «падає» сучасний стан справ. Українська мова дочекалася своєї держави, але і в незалежній Україні розправити плечі їй не дають.
День української писемності та мови – свято із присмаком небезпеки

Зрештою, у всіх мовних рейтингах українська мова завжди посідає ТОПові місця за милозвучністю, красою. Та День української писемності та мови – не лише привід пишатися, а й призадуматися, бо мов тінь на свято «падає» сучасний стан справ. Українська мова дочекалася своєї держави, але і в незалежній Україні розправити плечі їй не дають.

- Українська мова належить до найдавніших і найбільш розвинених індоєвропейських мов, – каже доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури ЛНУ ім. І. Франка Валерій Корнійчук. – Вона має багато спільних рис із санскритом, що дало підставу окремим дослідникам вважати її праматір’ю сучасних мов. Українською розмовляли і київські князі, і українські гетьмани, хоч і писали староукраїнською мовою, наближеною до церковнослов’янської. Унікальність української мови полягає в особливій фонетичній структурі, зокрема в чергуванні закритих і відкритих складів: кінь – коня, ніч – ночі, камінь – каменя, кола – кіл, чого немає в інших слов’янських мовах. Неповторним є звук «и», який у кількісному вимірі переважає аналогічні звуки в сусідніх мовах. А вимова слова «паляниця» може служити своєрідним тестом, щоб відрізнити неукраїнця. Українська мова, на відміну від інших, зберегла кличний відмінок. Врешті наша мова славиться своєю милозвучністю, дзвінкістю. Співвідношення голосних і приголосних у ній один до одного.

Та, попри дивовижність української мови, яка сама по собі – витвір мистецтва, її доля викликає занепокоєння. Русифікація українського телебачення, брак нових словників, складна ситуація у видавничій справі, зниження мовної культури, низькі темпи розвитку термінологічного апарату... «Проблема ще й в тому, що слід досліджувати українську мову не такою, якою вона мусить бути, а такою, якою є насправді», – каже кандидат філологічних наук, вчений секретар, доцент кафедри іноземних мов Львівського інституту банківської справи Андрій Семів.

Та все ж найбільшу загрозу для української мови несе, як не дивно, українська держава. «Українська мова сьогодні переживає не найкращі часи, – зазначає Андрій Семів. – Ситуація політизована. Маємо правописний безлад. В Україні немає мовної політики, такої, як є у всіх європейських країнах, – комплексу цілей та принципів, що визначають регулювання мовних практик у різних сферах життя держави й суспільства, а також сукупність правових, адміністративних та господарчих механізмів, через які здійснюється згадане регулювання. Мовна політика може виступати як інструмент централізації, боротьби з «місцевим сепаратизмом», як це було у Франції, починаючи ще з кінця XVIII сторіччя, у бісмарківській Німеччині... У нас має бути закон про мовну політику, прийнятий ВР України, з виділенням фінансування, а не лише два речення в Конституції».

– Парадоксально, але на 21-му році Незалежності проблем розвитку української мови не стало менше, а навпаки – збільшилася загроза, якщо не самому її існуванню, то витісненню на периферію духовного життя нації, – каже Валерій Корнійчук. – Яскравий приклад – сумнозвісні зміни до закону «Про телебачення і радіомовлення», які звужують до 25% функціонування української музики в ефірі. За своєю суттю і неприхованим цинізмом цей закон, нав’язаний п’ятою колоною нашій недолугій владі, можна порівняти хіба що з Валуївським циркуляром чи Емським указом. Останнім часом в українському телепросторі агресивно, цілеспрямовано утверджується двомовність, коли пара дикторів, коментаторів розмовляє російською й українською мовами. Як правило, російською розмовляє фахівець, а його україномовному напарнику відводиться другорядна роль. Так, де відкрито, а де тихою сапою, реалізується шовіністична ідея «рускава міра», який бачиться мені в образі гігантського удава, боа-констріктора. І збайдужіле, здеградоване суспільство, мимохідь сприймаючи чужу мову і чужу культуру, покірно прямує в його ненаситну пащеку.

«Українська мова занепадає, – наголошує Андрій Семів. – Особливо яскраво це видно, якщо порівнювати її сто років тому і зараз. І, якщо не зміняться тенденції, скоро українська стане мовою домашнього спілкування, а не літературною мовою нації. Нею перестануть писати. На це впливає низка чинників – державна політика, неякісна освіта, відсутність охорони, пропаганди мови. Один з головних факторів, який тягне мову до занепаду, – економіка країни. Чим розвинутіша економіка в країні, тим міцніше стоїть на ногах її мова. Тим вигідніше її вивчати і «корінному» населенню, і іноземцям». Мовне питання в Україні виходить далеко за межі філологічної площини і переростає у боротьбу за державність. «Українська мова зникне, якщо зникне держава Україна, – говорить Андрій Семів. – Тому слід розуміти, що всі процеси, які ми спостерігаємо: суржик, двомовність, засилля російської мови на екранах, – це все боротьба на знищення держави Україна, і побічно української мови як інструмента творення державності».

Мова-держава – зв’язка, яка може разом і потонути і виплисти. Та Валерій Корнійчук наголошує, що варто не збувати і про центральну складову цього дуету, яка повинна стати рятівним колом і для мови, і для держави. «Є український народ, а отже, житиме й не загине його мова і його пісня, – переконаний він. – У нашій трагічній історії «перевертні й приблуди, і орди завойовників-заброд» неодноразово намагалися вбити саму душу народу – українську мову. Були часи страшні й осатанілі, коли у Києві лише три родини із середовища інтелігенції розмовляли рідною мовою: Косачі, Старицькі і Лисенки. І це було великим подвигом. Або ж згадаймо 70-ті роки минулого століття, коли тотальна русифікація, здавалося, назавжди винищить українське слово. Тому, незважаючи на всі потуги новітніх валуєвських асистентів, українська мова вистоїть і житиме. Очевидно, вона вбиратиме в себе, трансформуватиме відповідно до власних законів лексичні запозичення, пов’язані з глобалізацією і невпинним технічним прогресом. Нове покоління, яке не знатиме духовного рабства, сміливіше й наполегливіше впроваджуватиме її в усі сфери життя нації. Проте, зближуючись з іншими мовами, українська мова не втратить своєї самобутності».

Цікавинки української мови

• Найбільшу кількість синонімів має слово «бити» – 45 (згідно з «Коротким словником синонімів української мови», в якому розроблено 4279 синонімічних рядів).

• Українська мова багата на паліндроми (слова, словосполучення чи фрази, які можна читати й зліва направо, й справа наліво, причому звучання й значення залишаються однаковими). У її скарбничці є не лише окремі слова (піп, наган, ротатор), а й фрази (я несу гусеня, козак з казок), та навіть вірші, написані паліндромом.

• Найбільш вживаною літерою з українського алфавіту є «п», із якої починається найбільша кількість слів. Найпасивніша – буква «ф», яка зустрічається лише у небагатьох запозичених словах.

• Українська мова – чи не єдина у світі, в якій можна написати оповідання чи навіть вірш зі слів, що починаються на одну букву. «Порослий папороттю придавній парк подарував приємну прохолоду. Повітря п’янило принадними пахощами. Побродивши по парку, пара присіла під пророслим плющем платаном. Посиділи, помріяли, позітхали, пошепталися, пригорнулися. Почувсь перший поцілунок...». «Сипле, стелить сад самотній. / Сірий смуток, срібний сніг. / Сумно стогне сонний струмінь /Серце слуха скорбний сміх...».


На фото: В Україні українцям доводиться боротися за право розмовляти українською.

Facebook vKontakte Twitter Buzz Google Blogger Livejournal Favorite mySpace Favorite Favorite
Favorite Mail Print

Акценти
Акценти
Коментар

На Ви і пошепки...

Національне АГЕНТСТВО з питань держслужби заборонило державним службовцям лаятися, тобто вживати нецензурну лексику. Більше того, заборонено навіть підвищувати тон під час спілкування.

В Україні з’явилася нова область – Криворізька

Мінздоров’я вже «виписало» туди «швидкі»

У день трьох дванадцяток – «на розписку» вісім пар

Цього року у магічну дату — 12.12. 2012 (12 грудня) – у Львові не буде напливу молодят, які стануть на рушничок щастя. Якщо минулих років у РАЦСі в цей день розписувалося кількадесят молодят, то цього року заявки поки що подали лише вісім пар закоханих.

З наступного тижня погоду погіршить арктичне повітря

На вихідні синоптики прогнозують суху погоду, лише у п’ятницю очікують дощ та похмуре небо. Вночі на термометрі 2-5 градусів тепла, вдень пригріє до 9-11 градусів. Тепла погода потішить нас недовго. З

Актуально

Хвороби вклали політв’язнів у ліжко

Олександр Тимошенко попросив дружину припинити голодування – щоб його наслідки не давали радості режиму

Жіночу консультацію відремонтували за 800 тисяч гривень

У 3-й комунальній міській лікарні жіночу консультацію переселили у нове відремонтоване приміщення (вул. Рапопорта, 6).

Країна

Назбирати грибів не дав… ведмідь

Невдало закінчився похід за білими грибами для жителя районного центру Івана Зубрицького, водія державної установи. Коли він у гірському урочищі Перехресне надибав велику «колонію» боровиків і нагнувся, щоб покласти їх у кошик, то почув голосний рев звіра. За якихось 30 метрів від нього, здійнявши лапи, стояв великий ведмідь…

Гуляючи Одесою, привітайтеся зі Стівом Джобсом

Знайти легенду можна у магазині електроніки

У Тернополі можна покататися на автобусі-амфібії

Те, що на озері у Тернополі плавають катери, скутери, катамарани та яхти, нікого не здивуєш. Але, щоб по воді плив автобус-амфібія, — такого ще у Тернополі не бачили!

Новини

«Я ж не мільйонер, щоб купувати взуття за 1000-2500»

Студентське дослідження про те, скільки сотень гривень молодь готова витратити на осіннє взуття цього сезону

Україну відвідає правнучка Фройда

Наступного тижня до Львова приїде правнучка відомого психіатра, психолога Зиґмунда Фройда – Лючія МакАдам Фройд. Вона презентуватиме свою виставку робіт “Ігри розуму”, яка триватиме до 5 грудня. Родичка Фройда побуває вперше в Україні.

Політика

Новий парламент стартує без п’яти депутатів?

У ЦВК кажуть, що провести перевибори у проблемних округах реально аж у березні.

У Верховній Раді буде на одного Балогу менше?

Виборча невдача спіткала велике сімейство закарпатських політиків Балог. Після того, як стало відомо, що у парламент проходять брати Віктор і Павло, а також їхній двоюрідний брат Петро Петьовка, відбулися кардинальна «корекція» цього результату.

Коли під боком молода дружина, нардепу не до політики…

Поки інші політики ламають голови над виборчими результатами, наразі ще народний депутат Валерій Коновалюк (Партія регіонів) насолоджується результатами суперважливої для себе події, яка сталася у передвиборчу суботу. На значній відстані від парламенту він проводить другий тиждень свого медового місяця.

Світ

У «Нью-Йорку» – «ангели» Victoria’s Secret

За традицією, на початку листопада модний бренд провів у мегаполісі модний показ найрозкішніших моделей спідньої білизни.

Пуерто-Ріко стане 51-м штатом США

Таке рішення пуерторіканці прийняли на референдумі. За приєднання виступив 61% виборців. Зараз Пуерто-Ріко має статус автономної території США. Для остаточного включення до складу Штатів потрібне рішення Конгресу США.

Влада Греції хоче економити. Народ проти

Парламент Греції затвердив новий пакет заходів бюджетної економії, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд. євро упродовж наступних двох років. Ухвалений план, з-поміж іншого, передбачає підвищення пенсійного віку до 67 років, підвищення податків, скасування низки соціальних пільг і зниження рівня мінімальної зарплати у держсекторі.

«Спиртне лилося рікою... Справжнє обличчя гламурної тусовки»

Відвідувачі одного з найвідоміших кінних змагань у світі, австралійського Кубка Мельбурна, побили рекорди пияцтва і сміливої поведінки, пише британська The Daily Mail. На святі були присутні британський принц Чарльз з дружиною Каміллою.

Стадо п’яних слонів розгромило село в Індії

Спочатку тварини зруйнували кілька продовольчих складів на селі. В одному з них слони «знайшли» бочки з рисовим пивом. Під впливом алкоголю тварини взялися трощити усе підряд...

Культура

Нецензурний театр

Львівська прем’єра вистав за творами Леся Подерв’янського.

Вокалісти Iron Maiden захотіли залишитись у Львові...

Впродовж десяти годин Львів гримів під гучні баси рок-фестивалю «Цитадель». Найпотужнішу музичну хвилю вечора підняли хед-лайнери фестивалю - екс-вокалісти одного з найвідоміших гуртів світу Iron Maiden Пол Ді’Анно (на фото) і Блейз Бейлі. Галицька публіка настільки гаряче прийняла легендарних британських музикантів, що ті зізналися: вони не проти залишитись у Львові.

Зеновій Гучок став заслуженим

Співак та композитор Зеновій Гучок (на фото) на сцені вже 25 років. З нагоди ювілею творчої діяльності йому присвоїли звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Здоров’я

Хворі батьки не народять здорову дитину...

Замість того, щоб йти на стадіон, молодь іде до найближчого бару

Поради зцілителів

Коли тіло як побите...Зелений чай у «білому халаті».

І нерви заспокоїть, і серце «заколише»...

Глід знижує кров’яний тиск та усуває кишкові коліки.

Рожеві окуляри

Молодята з Росії одружилися у Карпатах

У сучасному світі, майже позбавленому романтики, весілля — один з тих казкових днів, коли можна мріяти і вірити в диво. Коли казка хоча б на коротку мить все ж таки стає реальністю.

Відпочинок по-королівськи у 7-зірковому готелі для мурчиків і тузиків

Арабські Емірати – не тільки райський куточок для людей, а й місце відпочинку для домашніх тварин. А, як відомо, в Еміратах гроші вміють робити на всьому. Нещодавно тут відкрився перший у світі семизірковий готель для чотирилапих улюбленців. Рекорд кількості зірок побитий: замість звичних п’яти зірок, що характеризують висококласний відпочинок, готелю привласнили аж сім зірок.

Щоб запам’ятати вибори, породілля назвала близнюків Барак Обама і Мітт Ромні

Жителька кенійського міста Сиайя 20-річна Міллісент Овуор назвала своїх новонароджених близнюків Барак Обама і Мітт Ромні. Названі на честь обраного на другий термін президента США і його суперника-республіканця діти з’явилися на світ 7 листопада.

Спорт

«Гірники» самі себе «закопали»...

Попри поразку від «Челсі», «Шахтар» має добрі шанси вийти з групи

І знову – перевірка харківського «металу»

У неділю, 11 листопада, «Карпати» зустрінуться з «Металістом» – у Харкові в рамках чемпіонату Прем’єр-ліги (початок – о 19.30, трансляція на телеканалі «2+2»). «Зелено-білі» намагатимуться свою результативну гру в домашніх матчах перенести на поля суперників, перервавши програшну виїзну серію з чотирьох матчів.

Кримінал, пригоди, трагедії

Поки Мазурка розшукувала вся українська міліція, він бомжував під своїм будинком?

Розшук «караванського стрільця» викликав чимало запитань. Чимало запитань без відповідей викликала і його загибель.

На Жовківщині загинув пішохід

7 листопада, близько 20-ї години, у Жовківському районі, неподалік села Великого Дорошева, у ДТП загинув 31-річний чоловік. За попередніми даними, 23-річний водій бусика “Мерседес Віто” не обрав безпечної швидкості руху і наїхав на перехожого. Від отриманих травм той помер у кареті швидкої медичної допомоги, яку викликали на місце ДТП.

Восьмирічний «господар» випив із гостем... самогону

У Червоноградську лікарню з діагнозом “алкогольна інтоксикація” привезли з однієї з червоноградських вулиць 11-річного хлопчика. Про незвичного пацієнта медики повідомили міліції, отож правоохоронці почали з’ясовувати обставини отруєння дитини...

Лікарі борються за життя дитини, яку «виховував» вітчим

Покидьок, який ледь не убив пасинка, сказав, що хлопчик упав на сходах.

Наостанку

«Чоловіче щастя» «ТіКу»

Вінницький гурт «Тверезість і Культура» взявся розважати публіку у стінах Львівської опери. І це йому більш ніж вдалося. «Танцюючий» балкон, «співаючий» партер і море оплесків – ось яким постав Львів перед фронтменом гурту “ТіК” Віктором Бронюком та його колегами. Велика сольна програма «Чоловіче щастя» принесла цього вечора справжнє настроєве щастя як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям.


Реклама

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Новини
Реклама
Мережа магазинів Імідж
Архів